9dd90fcf29_88617011_o21. Určení rozměrů boudy

Vzhledem k tomu, že chodský pes je plemeno psů střední velikosti a bouda měla být pro fenku zvolil jsem po delším bádání na netu s ohledem na použité materiály a velikost našeho kotce vnitřní rozměr boudy 125 cm délka / 80 cm šířka /60 cm výška. Je třeba upozornit, že bouda je určená pro kotec, který je celý zastřešený a tudíž na ní neprší. Bouda má rovnou střechu.

2. Stavební materiál na boudu

Z dostupných materiálů jsem zvolil MFP desky (jsou prý lepší než desky OSB) – tl. 18 mm pro vnitřní část , polystyrénové desky tl. 3 cm pro zateplení a pro opláštění jsem použil obkladové palubky tl. 15 mm šířky 100 mm. Na vnitřní rámky jsem použil hranolky 30/40 mm.

Je velmi výhodné si nechat část MFP desek nařezat. Důležité je vědět, že MFP desky (stejně tak OSB) mají rozměr 2500/ 1250 mm a proto je třeba mít rozkresleno na velikost desky jednotlivé díly tak, aby byl co nejmenší odpad. Nařezání přímo u prodejce (pokud je vybaven kvalitním zařízením) je výhodné ze dvou důvodů. Nařezané díly se vám pěkně vejdou do auta a všechny jsou přesně nařezány (včetně pravých úhlů). Sice nevyjdou nařezat všechny potřebné desky, ale zbylé dostatečně velké „odřezky“ se dají velmi vhodně na stavbu dalších částí boudy použít. Mě stačily na boudu 3 ks MFP desek (cena včetně nařezání cca 1700 Kč v roce 2009).

Desky MFP (OSB) na vnitřní část boudy:

Podlaha 2 ks

Boky 4 ks

Střecha 2 ks

Po nařezání desek to co „zbyde“ se použije k sestavení zbylých dílů.

3. Pracovní postup

Nejdříve si sestavíme podlahu boudy. Na MFP desku č.1 přišroubujeme hranolky 30/40 mm (rozměr hranolu 30 mm vymezí prostor pro tepelnou izolaci). Délky hranolů jsou 3x 1170 mm a 2x 1250 mm. Polystyrénovými deskami vyplníme celý meziprostor uvnitř hranolků.

Na základnu podlahy pak přišroubujeme podlahovou desku č. 2.

Následně budeme montovat vnitřní boční desky č. 3 a č.4. Připravíme si vstupní otvor v desce č. 3. Velikost otvoru jsem zvolil 350 x 450 mm. Vzdálenost vstupního otvoru od bočního a spodního okraje desky je 50 mm.

Sešroubujeme vnitřní stěny boudy k základně a navzájem (viz šipka). Vzhledem k tomu, že při nařezání MFP desek již nevyšlo na jeden kratší boční díl, sestavil jsem ho ze dvou zbylých „odřezků“. Viz.červená šipka.

Po sestavení vnitřních stěn přišroubujeme na horní hranu stěny z vnější strany hranolky 30/40 mm. Pak olemujeme také hranolky (oblouk je z širšího prkna tl. 30 mm) vstupní otvor.

Vnitřní stěny zateplíme v meziprostoru v líci s hranolky 3 cm polystyrénem.

Boudu obložíme obkladovými palubkami. Zadní část ( ta je u mne u zdi) jsem obložil zbylými „odřezky“ z MFP desek.

Horní díl boudy (střechu) z desek č. 5 a 6 sestavíme stejně jako podlahu. Zadní hrana horní desky č.6 by měla lícovat ze zadním čelem z důvodů otevírání střechy boudy.

Na zadní část střechy se upevní dostatečné pevné panty.

Zajištění otevírání boudy je zavěšením na konstrukci kotce nebo doporučuji namontovat nějakou vzpěru se zajištěním proti sklouznutí. Při zavírání a otevírání boudy se dozvíte, jak jste byli při sestavování přesní. Pokud ano mělo by to sedět na chlup, tak jako mě.

Na vnitřní dělící přepážku jsem použil desku o rozměru 600/ 450 mm.

Na spodní stranu podlahy boudy (zespod) jsem přišrouboval několik hranolků rozměru 30/40/100 mm ať neleží podlaha boudy přímo na podlaze.

Bouda se natře vnějším nátěrem.

Uvnitř byl použit pouze parketový vodou ředitelný lak 1x pro lepší údržbu. Doporučuji boudičku olemovat na rozích a u vstupu hliníkovým úhelníkem neboť mám zkušenost, že naše boudy pejskům velmi chutnají.